Następnie u dzieci, hormony są podstawowym czynnikiem decydującym o przebiegu procesu wzrastania.

Narządy wytwarzające hormony to nie tylko zwykle kojarzona z nimi tarczyca. Tarczyca to niewielki w stanie zdrowym narząd podobny do motyla znajdujący się w dolnej części szyi i z doświadczenia często bywa kojarzona z zaburzeniami endokrynologicznymi, zmniejszając rolę równie istotnych i ważnych dla równowagi hormonalnej pozostałych narządów. Do ważnych dla gospodarki hormonalnej a zupełnie pomijanych należą: trzustka, jajniki.

Począwszy już od jego urodzenia w drugim etapie ciąży, hormony wpływają na na poprawny rozwój i różnicowanie noworodka.

Czynność tarczycy ma wpływ na: przemiana materii i apetyt potliwość suchość obrzęki, wypadania i jakość włosów czynność serca poziom cholesterolu, drażliwość, płaczliwość, lęk, niepokój, spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia snu uczucie zimna bądź ciepła rozwój układu nerwowego w ciąży u noworodka Hormony decydują o jakości życia człowieka.

Specjalista endokrynolog zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania narządów wytwarzających hormony tj. substancji chemicznych wydzielanych do krwiobiegu.

Nadzór nad nimi pełni gruczoł znajdujący się wewnątrz czaszki to jest przysadka mózgowa, która otrzymuje sygnały z mózgu. Czyli to co słyszymy, widzimy o czym myślimy ma istotny wpływ na naszą stabilność hormonalną.

Hormony u osoby dorosłej wpływają m.in. na: stany emocjonalne (depresje), zdrowy wygląd skóry i włosów utrzymanie masy kostnej utrzymanie poziomu cukru, postęp miażdżycy naczyń i wiele innych bardzo ważnych życiowo funkcji.